2024 Kapak Tasarımı Ödülleri Finalistleri

Tasarımı edebiyatla kaynaştıran Penguin Books Kapak Tasarım Ödülleri'nin bu seneki finalistleri açıklandı.

Ünlü yayınevlerinden Penguin Books, 2022’den beri tasarımı edebiyatla kaynaştıran bir gelişmeye imza atıyor. Düzenlediği Kapak Tasarımı Ödülleri’yle hem göze hem zihne hitap eden işleri bir araya toplayan yayınevi, bu seneki finalistlerini de geçtiğimiz günlerde açıkladı.

On sekiz yaşından büyük tüm grafik tasarımcıların ve illüstrasyon sanatçılarının katılabildiği yarışmaya bu sene 1800’den fazla başvuru yapılmış. Talebin oldukça yoğun olduğu belirtilirken bu yoğunluğun yayınevini oldukça mutlu etmiş olduğu gerçeği de sevindirici.

Yarışma için Penguin Book bünyesindeki Yetişkin Kurgu-Dışı, Yetişkin Kurgu ve Çocuk Kitabı kategorilerinden birer kitap seçilerek kapaklarının yeniden yorumlanması isteniyor. Bu senenin seçilen kitapları ise James Clear’dan Atomic Habits, Taylor Jenkins Reid’den Daisy Jones and the Six ve Nazneen Ahmed Pathak’tan City of Stolen Magic oldu.

Finalist olmaya hak kazanan otuz kitap, her kategoride onar kitap bulunacak şekilde belirlenmiş. Yarışmanın asıl sonuçları ise 27 Haziran‘da açıklanacak. Ben tasarımlardan kendi favorilerimi bu yazıda paylaştım. Siz tüm hepsine buradan ulaşabilirsiniz.

Kapak fotoğrafı: Katie Simpson