Apple Music En İyi 100 Albüm Listesi

Apple, En İyi 100 Albüm Listesi’ni açıkladı: Zirvede Lauryn Hill!

Son zamanlarda müzikseverleri meşgul eden, benim de yakından takip ettiğim bir konu var. Geçmişten beri müzikle de yakın bir bağ kurmuş bir isim olan Apple, saatler önce kendi En İyi 100 Albüm Listesi’ni yayımladı. Yaklaşık bir hafta süren ve tefrika benzeri paylaşılan listede zirveyi ise Lauryn Hill kaptı.

1998 çıkışlı The Miseducation of Lauryn Hill, Apple tarafından En İyi Albüm seçilirken albümü Michael Jackson’ın ikonik Thriller albümü ve The Beatles’ın Abbey Road albümü takip ediyor. Listede bir dikkat çeken isim ise hem Beyoncé hem de Lemonade albümleri ile listeye ismini iki kez yazdıran Beyoncé oldu. Ancak sıralamaya girememiş pek çok sanatçı bulunuyor ve bu da dikkatlerden kaçmış değil.

13 Mayıs tarihinde start almış listeye ise özellikle X’te eleştiriler birbiri ardına geldi. Sıralamadaki caz, latin ve dans gibi müzik türlerinin yoksunluğu ile yakın zamanda yayımlanmış albümlerin daha eski ve klasik olanlara göre daha üst sıralarda yer alıyor olması, listeyle alakalı temel tartışma konularından.

Yine de ‘99 Grammy Ödülleri’nde Yılın Albümü ödülüyle bu dalda ödül kazanan ilk rap sanatçısı olmayı başarmış ve bu listedeki zirvenin de sahibi Lauryn Hill’in birinciliği, birçok kişi tarafından başarılı bir seçim olarak yorumlanacak düzeyde.

Fotoğraf: Irma Mchedlishvili

En İyi 10 Albüm

Lemonade, Beyoncé

Nevermind, Nirvana

Back to Black, Amy Winehouse

good kid, m.A.A.d city (Deluxe Version), Kendrick Lamar

Songs in the Key of Life, Stevie Wonder

Blonde, Frank Ocean

Purple Rain, Prince & The Revolution

Abbey Road, The Beatles

Thriller, Michael Jackson

The Miseducation of Lauryn Hill, Lauryn Hill

Listede birden fazla ismi olan sanatçılar

The Beatles: 2
Prince: 2
Stevie Wonder: 2
Beyoncé: 2
Radiohead: 2