Alıklar Birliği

Fotoğraf: Ali Göküş
Yazar
John Kennedy Toole
Yıl
1980
Janr
Komedi
Yayıncı
Kırmızı Kedi
Çeviren
Püren Özgören
Goodreads
3.9/5

Alıklar Birliği, Amerikan edebiyatında bilinen edebî eserlerden bir tanesi. Tür olarak komedi başlığı altında konumlanan bu eserin anlattığı hikâye, 1960’lu yılların New Orleans kentinde yaşayan, oldukça dobra, insanlardan hoşlanmayan, tembel, çok bilmiş ama bir o kadar da görece sempatik denebilecek Ignatius J. Reilly isimli karakterin başından geçenleri anlatıyor.

Yeryüzündeki bütün hükümetleri alaşağı ettiğimiz zaman dünya savaş değil, dünya çapında, toplu bir seks partisi yapacak.

Sayfa 289. Kırmızı Kedi, 8. Basım. Çeviri: Püren Özgören

Pulitzer Ödüllü roman; konusuyla ilgi çekiyor, arka planıyla merak uyandırıyor ve kendine has özelliklere sahip Ignatius ile garip ama hoşa gidebilecek bir bağ kurmanıza neden oluyor. Öyle ki Ignatius, kitabı okuduktan seneler sonra bile sadece betimlenen özelliklerinden yola çıkarak ismini tahmin edebileceğiniz bir karakter olma vaadi taşıyor. Yine de gerek konudan uzaklaştıran anlatış türlerindeki geçişleri gerekse ana karakter dışındakilerin yüzeysel olarak ele alınması sebebiyle okuyucuyla çok fazla iç içe geçmeyi başarabilen bir eserden ziyade, bir an önce okunup bitirilmesi gereken ödüllü bir roman olmaktan öteye gidemiyor.

Alıklar Birliği (A Confederacy of Dunces)
John Kennedy Toole
2