Radical Optimism

Dua Lipa'dan iyimserlik dolu ancak radikallik içermeyen bir yaz albümü...

Sanatçı
Dua Lipa
Yıl
2024
Janr
Pop
Metacritic
73/100

Dua Lipa, 2020’nin yıldızlarından Future Nostalgia’nın ardından Radical Optimism’le iyimserlik saçıyor. 3 Mayıs’ta çıkan albüm, aralarında Kevin Parker’ın (Tame Impala) da bulunduğu birden çok sanatçının elinin değdiği, keyifli bir albüm.

Yeni albüm çıktıktan sonra bu albümden ziyade yine Future Nostalgia konuşur olduk. O albüm, o zamanın trap ağırlıklı pop müzik furyasını ikiye yararak disko ve dans müziğin yeniden canlanmasına vesile olan işlerden olmuştu. Ayrıca korkunç şeylerin yaşandığı pandemi zamanında da insanları biraz bile olsa eğlendirebilmişti.

Radical Optimism, her ne kadar isminde taşıdığı iyimserlik mesajını enerjik ve mutlu tınısı olan şarkılarla veriyor olsa da bir önceki albüm kadar ses getirmemekle kalmayıp listelerde de pek sarsıcı bir etki bırakmadı. Dinleyicilere, özellikle deneyimli müzik dinleyicilerine, tamamlanmış bir albüm hissiyatı veremedi. Dolayısıyla yeni era da Future Nostalgia kadar akıllarda değmiş bir era olarak yer etmedi.

Evet, şarkılarda optimist bir hava var ama radikallik? Henüz su yüzeyine çıkmamış olmalı. Dört senelik bir aradan sonra gelen bir albümün isminde taşıyor olduğu halde herhangi bir yenilik içermemesi, elinde çok fazla imkân olan Dua Lipa için iyiye yorulacak bir gelişme değil ne yazık ki. Sanatçının star ışığının hissedilmediği bu albüm, belki de üstünden zaman geçtikten sonra dinleyicilerde büyüyecek bir albüme dönüşecektir, göreceğiz.

Öne çıkan şarkılar: Houdini, Training Season, Whatcha Doing

5.2